Juba eelkoolis ja lasteaias saavad lapsed esimesi kogemusi joonistamises, töös numbrite ja tähtedega, ning enamasti on lapsed uskumatult uhked kui neil on oma esimene laud. Ja nii nagu lapsele vankri valimine on sama oluline ka õppimiseks sobiva laua ja tooli valimine – põhjuseks õige istumisasend ja rühiprobleemide ennetamine.
Koolilapsed veedavad mõnikord laua taga aega mitu tundi päevas. Samas nii arstid, füsioterapeudid kui ka psühholoogid nõustuvad, et pikalt paigal istumine ei ole tervislik.
Mida soovitab Ortoteeki füsioterapeut Maik Mäses?
“Soovitan lastel toolil istudes enda istumisasendit regulaarselt muuta, sest dünaamiline istumine soodustab keskendumist ja laps teeb laua taga koolitöid pingevabamalt. Hea oleks kasutada ka ergonoomilist tooli, millel on kõrguse, seljatoe ja istme sügavuse reguleerimise võimalus.”
Lapse seljale on kasulik, kui istuvas asendis mõlemad jalad põrandaga kontaktis on. Samas on oluline, et ka tooli seljatugi oleks reguleeritav lapse selja ja istumisala järgi nii, et ka õlgadele jääks liikumisruumi. Lisaks peab saama istme sügavust reguleerida, et istme eesserva ja lapse säärte vahele jääks vaba ruumi.
Samuti on oluline, et laud, mille taga laps koolitöid teeb, oleks reguleeritava kõrgusega ja seda oleks võimalik optimaalselt lapse pikkusele vastavalt kohandada – kasvavate laste puhul on tihti vajadus laua kõrgust reguleerida umbes kaks korda aastas.
Milline on lauaplaadi optimaalne kalle?
Ka laua plaadi kalde reguleerimise vajadus on oluline, et vältida hilisemaid seljaprobleeme.
Laual peaks olema kaldasendiga lauaplaat – lugedes või kirjutades kaldub pea tasapisi lauaplaadi poole. Selle tulemuseks on „pikeerimisasend”, kus lapse pea on tugevalt ettepoole painutatud. Selline asend võib pikas perspektiivis põhjustada ebameeldivat pinget nii lapse kaela kui selja piirkonnas. Kuid inimesed (sealhulgas ka lapsed) ei ole mitte ainult kohanemisvõimelised, vaid eelkõige on neil võime konstrueerida ja kohandada elu endale mugavaks. Seda võib täheldada näiteks lugedes – kui võtame raamatu kätte, hoiame seda intuitiivselt nurga all, et vältida kõverat kehahoiakut.
Seega, hästi valitud laua pind peaks olema optimaalselt kallutatav kuni 20°.”
Lapse rühiprobleemide puhul tule lapsega füsioterapeudi konsultatsioonile ja füsioteraapiasse. Vaata teenuste infot!