You are currently viewing Füsioteraapia ja positiivne vananemine

Füsioteraapia ja positiivne vananemine

Vigastuste ennetamine, füsioteraapia, positiivne vananemine​

Füsioteraapiat soovitatakse eelkõige vigastustest taastumiseks, kuid tegelikult on selles palju enamat. Füsioteraapiat kasutatakse näiteks vormi saavutamiseks, kuid ka selleks, et aidata meil end vormis hoida. Vananedes kogeme drastilisi muutusi kõiges alates luudest ja lihastest kuni energia ja vastupidavuseni. Füsioteraapia aga aitab meil vähendada nende muutuste agressiivset  mõju ja hoida meid aastaid vormis.

Levinud probleemid

Vananemine mõjutab meie keha kõiki osasid, kuid on valdkondi, mis on palju problemaatilisemad kui teised.

1. Luud

Vananedes kaotavad meie luud tiheduse, muutuvad nõrgemaks ja suureneb luumurru oht. Üks levinumaid luuprobleeme, mida vanemad inimesed kogevad, on osteoporoos. Üks kolmest üle 50aastasest naisest ning üks viiest üle 50aastasest mehest kannatab elu jooksul osteoporoosi poolt põhjustatud vaevuste käes. Üks kolmest üle 50aastasest naisest maailmas murrab ühe luu osteoporoosi  tõttu (IOF). 2011. aastal registreeriti Eestis 2493 osteoporoosi esmashaigusjuhtu (Tervise Arengu Instituudi tervisestatistika ja terviseuuringute andmebaas).

2. Liigesed:

Aja jooksul meie liigeseid ümbritsev kõhr kulub ja muutub vähem paindlikuks. See võib viia osteoartriidi tekkeni.  Arvatakse, et Eestis kannatab selle probleemi all umbes 20% täiskasvanud elanikkonnast. Ja nagu teistegi krooniliste haiguste puhul põhjustavad ka osteoartroosi mitmed faktorid, sealhulgas pärilikkus.

3. Lihased ja kõõlused

Lisaks aastatepikkusele kasutusest tulenevale kulumisele kipuvad lihased ja kõõlused vananedes jäigemaks muutuma. Muutuse taga on palju põhjuseid, kuid lõpptulemuseks on väiksem paindlikkus ja aeglasem liikumine.

4. SELJAVALU

See on vaieldamatult üks vanemate inimeste kõige levinumaid probleeme, mis on suuresti tingitud eespool nimetatud tegurite kombinatsioonist. Nõrgemate luude, liigeste, lihaste ja kõõluste puhul  ei ole meie selg vananedes valudele mitte ainult vastuvõtlikum, vaid ka oluliselt raskem on liikuda, mis põhjustab veelgi rohkem valu.

5. KUKKUMINE

Kombinatsioon väiksemast liikuvusest, aeglasemast reaktsiooniajast, nägemise kaotusest ja paljudest muudest teguritest on kukkumine vanemate inimeste seas väga levinud probleem.

Kuidas füsioteraapia võib aidata

Esimene viis, kuidas füsioterapeut saab aidata, on täielik füüsiline läbivaatus. See võimaldab tuvastada Sinu jaoks spetsiifilised probleemid ja ka Sinu keha probleemsed punktid.

Kui Sul esineb märkimisväärne luutiheduse vähenemine, koostab füsioterapeut raviskeemi luutiheduse tugevdamiseks ja edasise tiheduse vähenemise vältimiseks. See mitte ainult ei paranda Sinu  füüsilist vormi lühikese aja jooksul, vaid aitab ka tulevikus vältida traumasid ja luumurde.

Füüsilisi harjutusi saab kasutada lihaste, kõõluste, seljavalu ja vereringe parandamiseks. Valikud nagu venitused või jooga võivad osutuda vajalikuks enne füüsiliste tegevustega, nagu kõndimine või matkamine, alustamine.

Tasakaaluharjutused on viimasel ajal muutunud üha populaarsemaks, kuna need mitte ainult ei paranda inimese elukvaliteeti, vaid hoiavad ära ka kukkumise tagajärjel tõsiste vigastuste tekkimise ohu.

Füsioteraapial on lai valik eeliseid igas vanuses inimestele ja see võib oluliselt mõjutada meie elukvaliteeti. Võib olla raske tunnistada, et meid vaevavad terviseprobleemid ja väga lihtne neid üldse ignoreerida. Kuid mida varem probleemiga tegeled, seda kindlam on taastumine ja uute terviseprobleemide vältimine.

Kui arvad, et Sinul endal või Su lähedasel esineb mõni ülaltoodud sümptomitest, broneeri aeg Ortoteeki füsioterapeudi juurde. Juba konsultatsiooni käigus loome uued eesmärgid, mille poole koos rahulikus tempos liigume – vaatleme ja mõõdame Sinu kehategevust ja alustame mõõduka füsioteraapiaga.

Lisaks on hea teada, et Sotsiaalkindlustusameti Teraapiafond on alates 2015. aastast rakendatud üldarstiabi kättesaadavust parandav meede, mis võimaldab perearstil suunata oma patsiendid meditsiinilise näidustuse olemasolul otse füsioterapeudi vastuvõtule (tõendiga). Pea oma perearstiga nõu ja küsimuste puhul helista +37257878830!

Suunavad lingid:
Teenus: Füsioteraapia
Riiklikud soodustused: Haigekassa Teraapiafond

Lisa kommentaar