Kui oled vaadanud võrkpallimängu või rattasõiduvõistlust, oled kinesioteipi näinud ilmselt sportlase õlgadel, põlvedel, seljal ja kõhulihastel. Need mustritena laialivalgunud värvilised teibiribad paistavad nahal nagu pidulikud kaunistused, kuid tegelikult on tegemist kinesioteibiga, mis on terapeutiline teip ja mida paigaldatakse kehale strateegiliselt, et pakkuda tuge, vähendada valu, vähendada turset ja parandada jõudlust.
Kuidas kinesioloogiline teip töötab?
Kinesioloogiline teip on veniv. Teibi meditsiiniline liim on ka veekindel ja piisavalt tugev, et püsida peal kolm kuni viis päeva, isegi kui teed trenni või käid duši all.
Kui teipi sinu kehale kantakse, tõmbub see kergelt tagasi, tõstes õrnalt sinu nahka. Arvatakse, et see aitab luua mikroskoopilise ruumi naha ja selle all olevate kudede vahele.
Teibi kasutamine loob liigestele lisaruumi
Üks väike uuring 32 osalejaga (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28515980/) näitas, et kui kinesioloogiline teip kanti üle põlve, suurendas see põlveliigesele liikumiseks ruumi. Samas teine usaldusväärse allika uuring näitas, et kinesioloogiline teip suurendas liikumiseks ruumi ka õlaliigese piirkonnas.
Erinevalt valgest meditsiinilisest või sportlikust teibist võimaldab kinesioteip sul normaalselt liikuda, parandades liikumisvõimet ja vastupidavust. Sportlased kasutavad kinesioteipi väsinud lihasel ja paraneb sooritusvõime.
Milleks kinesioloogilist teipi kasutatakse?
- Vigastuste ennetamiseks ja ravimiseks
- Lihaste ja liigeste toetamiseks
- Kehahoiaku korrigeerimiseks. Kasutatakse ka näiteks insuldihaigetel liikumise parandamiseks - muudab seismise ja liikumise teadlikumaks.
- Jõudluse parandamine spordis. Näide: kinesioteip asetatakse mõnikord piki tuharalihast, et see "ellu äratada" ehk, et ta jätkaks oma tööd.
Millisel juhtumitel ei tohi/pole kasulik kinesioteipi kasutada?
Lahtised haavad. Teibi kasutamine haava peal võib põhjustada infektsiooni või nahakahjustusi.
Süvaveenitromboos. Suurenev vedelikuvool võib põhjustada verehüübe eraldumist, mis võib lõppeda surmaga.
Aktiivne vähk. Vähkkasvaja verevarustuse suurendamine võib olla ohtlik.
Lümfisõlmede eemaldamine. Turseoht
Diabeet. Kui teil on mõnes piirkonnas tundlikkus vähenenud, ei pruugi te kinesioteip töötada .
Allergia. Kui teie nahk on liimainete suhtes tundlik, võib kinesioteibi kasutamine esile kutsuda tugeva allergilise reaktsiooni.
Habras nahk. Kui teie nahk kipub kergesti rebenema, peaksite vältima teibi paigaldamist.
Broneeri aeg Ortoteeki füsioterapeudi juurde ja õpi kinesioteipi oma kehal kasutama!
Lisainfo telefonil +372 578 78830