Mul on alaseljavalu

Alaseljavalu ennetamine

Alaseljavalu on üsna tavaline probleem, mida kogevad paljud inimesed, sõltumata vanusest või soost. See võib olla põhjustatud mitmest tegurist, nagu halb kehahoiak, lihase äratõmbamine, vigastus või erinevad meditsiinilised seisundid. Alaseljavalu võib olla väga ebamugav ja piirata igapäevaseid tegevusi. Valu võib olla terav, torkiv või tuim ning võib kesta lühikest aega või olla krooniline, samuti võib see kiirguda ka tuharatesse ja jaladesse.

Alaseljavalu ennetamiseks on oluline jälgida oma kehahoiakut, säilitada hea füüsiline vorm ja teha regulaarselt venitus- ja tugevusharjutusi, et hoida alaseljalihaseid tugevana. Lisaks võib aidata kaalulangetamine ja stressi vähendamine.

Kui sul esineb alaseljavalu, on oluline külastada tervishoiutöötajat õige diagnoosi ja sobiva ravi saamiseks. Ravi võib hõlmata puhkust, füsioteraapiat, valuvaigisteid, toetavat seljatuge ja mõnel juhul ka individuaalsete tallatugede vajadust. Individuaalselt valmistatud tallatoed võivad olla kasulikud alaseljavalu leevendamisel (loe ka riiklike soodustingimuste kohta siin). 

Lisaks meditsiinilisele ravile

Lisaks meditsiinilisele ravile on mitmeid tegevusi, mida saad teha alaseljavalu ennetamiseks või leevendamiseks. Näiteks võid püüda säilitada head kehahoiakut, olla füüsiliselt aktiivne regulaarse treeninguga, praktiseerida stressi vähendamise tehnikaid ja vältida raskeid tõsteid või korduvaid liigutusi, mis võivad põhjustada lihaspingeid alaseljas.

1. Puhka: Kui alaseljavalu on äge, puhake nii palju kui võimalik. Vältige raskeid füüsilisi tegevusi, mis võivad valu halvendada.

2. Harjutused: Alaseljalihaste tugevdamiseks ja venitamiseks on oluline teha harjutusi. Konsulteeri oma füsioterapeudiga, et saada soovitusi harjutuste kohta, mis on sinu jaoks kõige sobivamad.

3. Ära istu liiga pikka aega: Kui istud pikka aega ühes asendis, võib see põhjustada alaseljavalu. Tee regulaarselt pause, et tõusta ja end venitada.

4. Magamine: Une ajal kasuta magamiseks pigem kõvemat madratsit, mis toetab sinu selga. Maga külili ja aseta padi alaselja toetamiseks jalgade vahele.

5. Kaalu langetamine: Kui sul on ülekaal, võib see suurendada alaseljavalu riski. Kaalulangetamine võib aidata vähendada survet alaseljale.

Lõpuks tuleks meeles pidada, et ennetamine on parem kui ravi, seega püüa järgida tervislikku eluviisi, et vähendada alaseljavalu riski. Kui sul on juba alaseljavalu, ära karda küsida nõu ja abi – kirjuta Ortoteeki füsioterapeutile Maik Mäses maik@ortoteek.ee või helista numbrile +37857878830