Taastumine pöialuumurrust

Koormusmurrud pöia- ehk metatarsaalluudes on ühed kõige sagedasemad koormusmurrud. Lisaks koormusmurdudele esineb neis luudes ka mehaanilisest traumast tekkinud täielikke murde. Selliste vigastustega kaasnevad tavaliselt lokaalne valu ja paistetus. Mõlemal juhul on tüsistuste vältimiseks taastumisprotsess ülioluline. Tüsistused võivad olla näiteks koormusmurru muutumine täielikuks murruks, koormusmurru taasaktiveerumine, aeglustunud luustumine, ebaliigese teke ja luusurm.

Pöialuumurrust taastumine on paras väljakutse, sest inimene (rääkimata sportlasest) tahab üldjuhul ringi liikuda ja oma jalgu kiiresti kasutama hakata, mis asetab traumeeritud kohale liigset koormust. Seega on taastumisel kaks põhimõtet – minimeerida koormust ja tagada hea verevarustus murru piirkonnas. Viimane on terves organismis normaalne paranemismehhanism, kuid vereringet on võimalik stimuleerida ka näiteks külma ja kuuma vaheldumise ning erinevate füüsikalise ravi meetoditega (ultraheliravi, magnetväljaravi, lööklaineteraapia jm).

Taastumine pöialuumurrust
opct-personalise-2

Kuidas vähendada murru piirkonnas koormust, soovides ise samal ajal aktiivne olla? Esmalt on tähtis kinni pidada arsti juhenditest ehk mitte hakata jalalabale koormust andma enne kui lubatud. Ägeda perioodi järgselt on hea kasutada spetsiaalseid tugivahendeid, ehk antud probleemi puhul individuaalselt valmistatud  tallatugesid. Individuaalselt valmistatud tallatugedega on võimalik jalalaba koormusjaotust muuta nii, et vigastatud koht saab n-ö puhkust. Ka on võimalik anda tallale jäikust, mis vähendab jalalaba paindumist kõndimisel – teatud tüüpi murdude puhul on just selline lähenemine õige. Samuti aitavad tallatoed vähendada juba olemasolevatest jalalaba deformatsioonidest tulenevaid koormusjaotuse probleeme, mis võisid suure tõenäosusega olla koormusmurru tegelikud põhjustajad.

Kõige olulisem on, et toote valmistaja mõistaks hästi jalalaba biomehaanikat, sest tänu sellele on tagatud nii korralik taastumine kui vähendatud vigastusrisk tulevikus. Ortoteekis pakume 100% individuaalset lähenemist ja kõrget kvaliteeti – meie ortoositehnik on füsioteraapia haridusega ja lisaks tootele saavad kliendid ka head nõu taastumiseks. Küsi vajalikku infot meie telefonil 57878830 või kirjuta oma küsimus aadressile maik@ortoteek.ee.

**Arsti poolt välja kirjutatud retsept rakendub ka broneerimissüsteemis teostatud broneeringule.