Valus või valutav ranne – mida teha?

Valus või valutav ranne – mida teha?

Randmevalu on üsna levinud mure, mis võib tabada eri vanuses inimesi – noori sportlasi, keskealisi kontoritöötajaid või vanemaealisi, kelle liigesed on kulumise tõttu tundlikumad. Vaatame lähemalt, mis võib randmevalu põhjustada, kellel on suurem risk seda kogeda ning kuidas ennetada ja leevendada vaevusi.

 1. Randmevalu sportlastel – ülekoormus või vale tehnika

Sportlaste seas on randmevalu sageli seotud korduvate liigutustega: näiteks tennises, tõstmises, joogatrennides või võimlemises. Kui randmeliigest kasutatakse intensiivselt ja sageli ilma piisava soojenduse või toestuseta, võib see viia ülekoormusvigastusteni nagu:

  • Tendiniit – ülekoormusest põhjustatud kõõluste põletik, mis põhjustab valu ja liikumispiirangut
  • Gangliontsüstid – vedelikuga täidetud muhud liigesepiirkonnas, mis võivad survestada närve
  • Randme ebastabiilsus – liiges ei püsi tugevalt paigal, põhjustades ebamugavust ja vigastusohtu

Sportlastele sobivad intensiivse treeningu ajaks randmetoed, et hoida liiges stabiilsena, eriti taastumise või vigastuste vältimise perioodil.

RANDME TUGISIDE Zamst Filmista

2. Randmevalu kontoritöötajal, õmblejal, elektrikul  

Igapäevases töös rannet aktiivselt kasutavad inimesed ei pruugi probleemi randmega kohe märgatagi, kuid pikaajaline töö rannet painutades, sirutades, töö klaviatuuri ja hiirega võib põhjustada:

  • Karpaalkanali sündroomi, kus mediaannärv jääb karpaalkanalis surve alla, põhjustades randme tuimust, “sipelgaid” ja valu
  • Krooniline pinge, mis tuleneb valest käeasendist või toetamata randmest, põhjustades lihaspingeid ja põletikku

Ergonoomiline töökoht, reguleeritav tool, randmetoega hiirealus ja vajadusel ka randme kerge toestus võivad aidata ennetada tõsisemaid probleeme. Samuti on soovitatav teha mikropause ning kergeid venitus- ja sirutusharjutusi kätele.

3. Randmevalu vanemaealisel – artroos ja luude hõrenemine

Vanemaealised kogevad randmevalu põhjustel:

  • Liigeste kulumine (artroos), mis muudab liikumise valulikuks ja piirab haardejõudu
  • Luuhõrenemisest (osteoporoos) tingitud luumurd, mis võib väga kergest juhtuda  

Tähtis on varajane märkamine ja ennetamine – luutiheduse kontroll, vajadusel randmetoe kasutamine ja kukkumisriski vähendamine. 

Millal pöörduda arsti poole?

Kui randmevalu on kerge ja möödub mõne päeva jooksul, võib aidata puhkus, venitused ja randmetugi. Kuid pöördu kindlasti arsti poole, kui:

* Valu on väga tugev või püsib üle nädala
* Esineb käe või sõrmede tuimus, “sipelgad” või nõrkus
* Randme liikuvus on piiratud või liiges tundub ebastabiilne
* On nähtav turse, punetus või lausa randme deformatsioon 
* Valu tekib pärast traumat

Õigeaegne diagnoos ja ravi aitavad vältida kroonilisi probleeme ning taastada randme funktsiooni.

Kuidas ennetada ja leevendada randmevalu?

  1. Kui tunned ebakindlust või kergeid valuaistinguid randme piirkonnas kasuta randmetuge – soovituslik eriti sportlastele ja füüsilise töö tegijatele
  2. Tee randmele kergeid venitusi
  3. Vaheta tööasendit ja jälgi kehahoiakut – ergonoomiline töökoht ja regulaarne liikumine on väga tähtsad
  4. Kasuta vajadusel ortoosi, võid proovida ka spetsiaalseid kindaid – näiteks Pulsaari kindad, mis soodustavad vereringet ja vähendavad põletikulist protsessi randme piirkonnas
  5. Konsulteeri spetsialistiga – füsioterapeut ja perearst oskavad hinnata valu põhjuseid ning soovitada sobivaid harjutusi või tugivahendeid

 

Kokkuvõte

Randmevalu ei tohi alahinnata – olgu see tingitud spordist, kontoritööst või vanusest. Igaüks saab enda heaks midagi ära teha: olgu see ergonoomiline töölaud, randmetugi füüsiliseks tööks ja treeninguks või lihtne venitusrutiin. Kui valu ei möödu, tasub kindlasti pöörduda spetsialisti poole – õige diagnoos ja ravi võivad ennetada edasisi probleeme mitte ainult randmes, vaid kogu kehas.

Kui vajad abi randmetoe valikul või soovid nõu randmevalu puhul, võta julgelt meiega ühendust  – aitame leida just sulle sobiva lahenduse!

Lisa kommentaar


ReCAPTCHA kinnitusperiood on aegunud. Palun laadige leht uuesti.

Uued tooted